Az én sziget fesztiválom...

Miért éppen Izland?

Őszinte leszek. Ha egyedül szabás-varrás témában indult volna kurzus a szigeten akkor is eljöttem volna. Ha valaki egy picikét is nyitott az érintetlen természet, a geológiai különlegességek iránt, akkor annak feltétlenül itt a helye. Persze ez sajnos messze nem ilyen egyszerű, mert akkor már minimum hatszor jártam volna itt. Az Erasmus + program óriási segítséget nyújtott a számomra. 
A kurzusom címe: Legends and culture, ami Izland történelmével, kultúrájával és geológiai sokszínűségével foglalkozik. 
Szóval "mi hárman" igazán egymásra találtunk: a sziget, a kurzus és én.

Az Öræfajökull vulkán és jégpáncélja
Az Öræfajökull vulkán és jégpáncélja

Szerencsésen megérkeztünk!


Izland már "madártávlatból" is lenyűgöző volt. Megmacskásodott lábakkal és csillapíthatatlan kíváncsiságunkkal már alig vártuk, hogy (izlandi) földet érjünk...
Vatnajökull gleccserei
Vatnajökull gleccserei
Gullfoss
Gullfoss

Amikor 11 fokban, szélben, olykor szitáló esőben is fantasztikusan érzi magát az ember .... az olyan különös érzés. Nincsenek találóbb szavak Izlandra, mint, hogy a gyönyörűnél is sokkal sokkal szebb...
Pedig még csak egy napja vagyunk itt!

Ha egy kis forróságra vágyik a kárpát-medencei nyárhoz szokott ember az itteni, átlagosak mondható júliusi 12 fokban, akkor látogasson el egy geotermikusan aktív területre ( Izland jelentős része az:), ahol megfürödhet a látványban a gejzírek, és természetesen a termál vízben is, a forró vízű patakok, merülő medencék jóvoltából.

Ha valakinek esetleg kétségei lennének, hogy Izland valóban a tűz és a jég országa, íme az újabb bizonyíték: láva fagylalt!


Ha valaki Izland benépesülésére és korai történelmére kíváncsi, akkor ne hagyja ki a Saga - múzeumot, ami élethű viaszbábuk és sokszor megrázó történelmi tényekkel mutatja be a sziget benépesülését. Ha valami másra még rá lehet mondani a törpök életén kívül, hogy "nem csak játék és mese", az biztos, hogy Izland történelmére igen...

Hálóvágó bevetése az angol halászhajók ellen
Hálóvágó bevetése az angol halászhajók ellen


Az izlandi halászat mondhatni egy idős Izlanddal. A Tengerészeti és Halászati múzeum nagyon szemléletesen mutatja be a halászat, és a tengerészet történetét egészen napjainkig. Az ország a világ halban leggazdagabb területén fekszik, és a világ legfentarthatóbb halászatát folytatja. Többek között azért nem lett az ország az Európai Unió tagja, mert Izland nem fogadta el az Európai Unió halászati törvényeit.
Az izlandiaknak azért van egy kevésbé elfogadott és érthető kapcsolata az óceánnal, ez pedig a bálnavadászat. Aki ennek okait és módját szeretné megérteni, annak izlandiul kell gondolkodni, ami nekünk kontinentális, szárazföldi aggyal azért meglehetősen nehéz. A témában nagyon sok érdekes cikket lehet találni a világhálón. 

A geotermikus energia O% károsanyag kibocsájtással. 

Igen! Semmilyen káros anyag nem jut sem a légkörbe, sem pedig a talajba. Még CO2 sem. Ugyanis a maradék gázt visszapumpálják nagy nyomással az üreges vulkáni kőzettestekbe (hólyagos bazaltba), ahol reakcióba lép az alapkőzettel, és teljesen ártalmatlan módon természetes ásványok (pl. pirit) keletkeznek. 

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el